Nejlepší mladou hráčkou exstrakonická Voráčková

Extraliga žen

Start nové basketbalové sezony je za dveřmi, a tak dnes byla v historické budově Casina Léčebných lázní Mariánské Lázně napsána definitivní tečka za tou s označením 2017/18. Nejlepší hráči a hráčky si za své výkony v ligových i reprezentačních soutěžích odnesli zasloužené trofeje. Z titulů v hlavních kategoriích se radují Kateřina Elhotová a Tomáš Satoranský.

V anketě, v níž mohli hlasovat basketbaloví trenéři, zástupci klubů, sportovní novináři a basketbaloví odborníci bylo hodnoceno reprezentační léto 2017, klubová sezóna 2017/18 a také reprezentační bloky, které byly její součástí. Dnešní večer se nesl ve vzpomínkovém duchu na sto let československého a českého basketbalu. Zapadal tak do projektu Společné století, který stoletou samostatnost oslavuje.

V hlavní ženské kategorii dostala Kateřina Elhotová přednost před druhou Alenou Hanušovou a třetí Romanou Hejdovou. Novopečená basketbalistka roku se vracela po roční mateřské pauze na domácím ženském EuroBasketu. V barvách ZVVZ USK Praha absolvovala celou klubovou sezónu a jako kapitánka dovedla národní tým ke stoprocentní bilanci v rozehrané kvalifikaci na ME 2019. Stejnou basketbalovou porci má za sebou Alena Hanušová, která je aktuálně nejlepší českou střelkyní i doskakovačkou v kvalifikaci. Právě do bojů o EuroBasket 2019 se do národního týmu vrátila Romana Hejdová, která svými spolehlivými výkony pomohla k tomu, že Češky stojí na prahu postupu na ME.

Mezi muži se rozhořel tradiční souboj posledních let, který pro sebe letos získal Tomáš Satoranský. Na letním EuroBasketu byl jednoznačným tahounem národního týmu a ve své druhé sezoně v NBA se výrazně prosazoval mezi hvězdnými soupeři. Posunul i české maximum v jednom zápase nejlepší ligy světa na aktuálních 25 bodů. Jan Veselý opět zářil na palubovkách Euroligy, kde byl zvolen do nejlepší pětky. Do národního týmu se vrací pro nadcházející reprezentační okno, kdy mohou hráči z Euroligy startovat. Třetí příčku obsadil Ondřej Balvín, který se v dresu Gran Canarie usadil mezi nejlepšími pivoty Evropy. Navíc výrazně pomohl národnímu týmu k pěti kvalifikačním výhrám ze šesti zápasů.

Jednou se možná na stejné příčky dostanou ti, kdo dnes byli vyhlášeni jako největší talenti českého basketbalu v uplynulé sezoně. Veronika Voráčková pravidelně sbírala euroligové minuty v týmu ZVVZ USK Praha a ještě výrazněji se prosazovala v národním týmu, kde v 18 letech řádila proti zkušenějším soupeřkám. Jakub Tůma z USK Praha má za sebou povedenou sezonu. Coby o rok mladší byl nejlepším českým střelcem na loňském ME U20. Hned ve své premiérové ligové sezoně si stanovil osobní maximum na 25 bodech.

Basketbal 3×3 má již delší dobu pevné postavení v české basketbalové rodině a také svou vlastní kategorii. Přesto je letošní titul pro hráče a hráčky 3×3 něčím speciální – je totiž první od doby, kdy byl basketbal 3X3 potvrzen jako nová olympijská disciplína. Své o tom ví Ondřej Šiška, který se trojkovému basketbalu přes léto intenzivně věnuje a už vloni začal svou cestu mezi globální hvězdy. Ještě více zkušeností má Kristýna Minarovičová. Ta si v létě 2017 zahrála na trojkovém MS, kvalifikaci ME i samotném evropském šampionátu. Ke spokojenosti chybělo snad jen více zápasů ve vyřazovacích bojích.

Budoucnost mladé disciplíny dřímá v juniorech. A tam se Česká republika může pochlubit úspěchy na světové úrovni. Jaké to je být světovou jedničkou si vyzkoušel Daniel Kačer. Ještě v létě pomohl týmu na ME, kde si pak i zahrál, ale jeho další postup zastavilo zranění. Simona Růžková se může od loňska pyšnit titulem juniorské vicemistryně světa. K týmovému přidala i individuální úspěch, když byla zvolena do nejlepšího týmu MS.

Síň slávy České basketbalové federace se dnes večer rozrostla o čtyři nové členy. Marta Pechová-Jirásková na olympijských hrách v Montrealu dosáhla na průměry přes 10 bodů a téměř 6,5 doskoku na zápas a patřila tak hlavním oporám. Ve stejném roce získala na mistrovství Evropy bronz. Do sbírky později přidala ještě bronz z MS 1975 a stříbro o rok později z evropského šampionátu. Olympijskou atmosféru si v Montrealu vyzkoušela i Hana Doušová-Jarošová. Na svém kontě má dvě medaile z mistrovství světa a dokonce čtyři z evropských šampionátů, počítáme-li i ten juniorský. V reprezentaci odehrála celkem 144 zápasů. V domácí lize získala hned devět titulů, byla zvolena hráčkou roku 1974, 8x nominovaná do All Stars a 2x do výběru Evropy.

Její manžel Zdeněk Douša Československo reprezentoval na třech po sobě jdoucích olympijských hrách od roku 1972. V národním týmu odehrál 246 utkání a získal bronz na evropském šampionátu 1977. Na klubové úrovni byl za věrnost pražské Spartě odměněn pěti ligovými medailemi. Milan Voračka v nejvyšší československé soutěži odehrál na 18 sezón a je jedním z jejích nejlepších střelců historie. S pražskou Spartou dosáhl celkem na pět bronzových medailí. V národním týmu odehrál téměř stovku zápasů.

Manželé Doušovi společně se syny Davidem a Danielem byli dnes oficiálně vyhlášeni jako nejvyšší česká rodina, když v průměru na jednoho člena rodiny připadá 208,25 centimetru.

A to je definitivní tečka za uplynulou sezonou. Ta další začíná už záhy, když čeští basketbalisté budou v třaskavém souboji o MS 2019 hostit v Pardubicích 13. září od 18 hodin Rusko.

 

Výsledky ankety Basketbalista/ka roku 2017/18

Basketbalista roku

1. Tomáš Satoranský

2. Jan Veselý

3. Ondřej Balvín

 

Basketbalistka roku

1. Kateřina Elhotová

2. Alena Hanušová

3. Romana Hejdová

 

Basketbalista roku 3×3

Ondřej Šiška

 

Basketbalistka roku 3×3

Kristýna Minarovičová

 

Nejlepší mladý hráč

Jakub Tůma

 

Nejlepší mladá hráčka

Veronika Voráčková

 

Nejlepší mladý hráč 3×3

Daniel Kačer

 

Nejlepší mladá hráčka 3×3

Simona Růžková

 

Síň slávy

Marta Pechová-Jirásková

Hana Doušová-Jarošová

Zdeněk Douša

Milan Voračka

 

“Pro nás super – největší talentem – se stala Veronika Voráčková, jihočeská odchovankyně z Českých Budějovic, kde získala basketbalové základy a posléze své pohybové předpoklady a svůj nesporný talent plně rozvinula ve strakonické basketbalové škole v kategoriích žactva, kadetek, juniorek a posléze žen. Ve Strakonicích okusila i ženskou basketbalovou ligu. Před dvěma lety přestoupila do mistrovského ZVVZ USK Praha,” uvedl strakonický trenér Petr Martínek.

 

Zdroj: ČBF