Nové logo a jedenáct týmů. V neděli začíná ŽBL

Extraliga žen

Už tuto neděli odstartuje 27. ročník ŽBL, který přináší spoustu novinek. Nejviditelnější je nové logo, kterým se bude soutěž prezentovat. Výraznou novinkou je také skutečnost, že se do soutěže zapojí jen jedenáct celků oproti minulým letům, kdy v ŽBL působilo dvanáct týmů. 

 

Ke snížení počtu účastníků došlo kvůli Lokomotivě Karlovy Vary, která v soutěži samostatně nechtěla pokračovat. “Dvanáctý tým se nepodařilo postavit tak silný, aby mohl hrát ŽBL. Byly dva nebo tři týmy, které se chtěly zúčastnit, ale nepřesvědčily nás, že by byly důstojným soupeřem,” řekl na tiskové konferenci guvernér soutěže Daniel Kurucz, který je zároveň hlavní trenér loni bronzového Nymburka.

 

Středočeský celek bude od nové sezony spolupracovat s Karlovými Vary, aby nedošlo k zániku špičkového ženského basketbalu na západě Čech. Z deseti domácích utkání se mají hrát čtyři v Karlových Varech, kde bude tým hrát i zápasy Českého poháru, v němž bude hostit i Final Four 9. a 10. března. Pohár navíc nově nebude mít jednoho účastníka Final Four v podobě pořadatele, ale všechny čtyři celky si cestu do Karlových Varů musí vybojovat ve vyřazovací základní části.

 

Zbytek domácích zápasů nově složeného týmu Nymburk-KV se bude hrát ve Sportcentru v Nymburce včetně duelů evropských pohárů, jelikož Nymburk-KV je jedním ze šesti celků, které v nich budou kromě ŽBL působit. Nymburk-KV zabojuje stejně jako vicemistr KP Brno v druhé nejprestižnější pohárové soutěži Eurocupu, v našlapané Eurolize bude české barvy hájit obhájce titulu a největší favorit soutěže ZVVZ USK Praha. Žabiny Brno a Hradec Králové budou hrát Středoevropský pohár CEWL a Žabiny navíc zkusí štěstí spolu s Ostravou i v Evropské lize EWBL. „Díky šesti celkům s účastí v evropských pohárech se zvyšuje kvalita soutěže. Chápu to chápu jako velké plus,” řekl Kurucz.

 

Liga má po šesti letech nové logo, přičemž to stávající bylo původně provizorním řešením. Nový vizuál vytvořilo grafické studio Aetna. Jedná se o jednoduchou abstrakci, která může mít různé interpretace. “Může to být koš a míč. Někdo v tom vidí střelce a blokaře. Líbí se mi, že to nemá jednoznačné vysvětlení. Myslím, že to představuje novost a modernu a my chceme ligu postupně modernizovat,” popsal Kurucz.

 

Hrací systém zůstává nezměněný, každému týmu tak při absenci jednoho celku ubydou dva zápasy a v každém kole bude jeden tým stát.  Základní část proběhne dvoukolově, takže na všechny účastníky čeká 20 zápasů. Pro osm nejlepších celků bude následovat play off, přičemž každé kolo se bude hrát na tři vítězství.

 

Družstva na 9. až 11. místě odehrají play out. Poslední tým pak sestupuje, pokud se vítěz 1. ligy nezřekne postupu, jak se v poslední době stávalo. Vzhledem k tomu, že záměrem vedení soutěže je vrátit se na dvanáct týmů, dostane sestupující celek v každém případě nabídku zůstat v nejvyšší soutěži.

 

Ligu čeká také jedna reprezentační pauza. Česká reprezentace totiž bude dohrávat velmi dobře rozehranou kvalifikaci o evropský šampionát 2019. Ve čtyřčlenné skupině, ze které postupuje vždy vítěz a šest z osmi celků na druhém místě, jsou Češky po čtyřech zápasech bez porážky a vedou svou skupinu. Tu uzavřou venkovními duely se Švýcarskem (17. listopadu Fribourg) a Belgií (21. listopadu Kortrijk).

 

Zdroj: www.zenskybasket.cz