Zlatý podraz: Proč si nenechat ujít nejen basketbal na filmovém plátně

Extraliga žen

Píše se rok 1946. Zbědovaná Evropa se sbírá z válečných hrůz a stejně je na tom země v jejím srdci, Československo. Ve druhém světovém konfliktu přišli o částí svých rodin a kamarádů i českoslovenští basketbalisté. Také za ně se jedou bít do Ženevy na první poválečné mistrovství Evropy. A světe div se, je z toho dosud jediné kontinentální zlato pro Československo.

Někteří z vás se na nás možná teď zlobí, že prozrazujeme až moc z děje filmu Zlatý podraz, jenž zítra vstupuje do kin. Pravdou je, že především basketbalisté si vychutnají scény, kdy Čechoslováci zvedají nad hlavu pohár pro kontinentální šampiony. Jenže to, že v roce 1946 slavila země z evropského středu, je všeobecně známý fakt, a jelikož film čerpá ze skutečných událostí, nemůže v něm chybět.

Také další dějinná událost zachycená ve filmu dala celému snímku název. Hořká porážka od Sovětského svazu o šest let později, kterou by mohl zvrátit protest, vás i jako „pouhé diváky“ bude mrzet ještě hodně dlouho po opuštění kina. Pocity tehdejších přímých účastníků musely být o to silnější.

Basketbal je ve snímku režírovaném Radimem Špačkem vlastně takovým prostředkem, jehož pomocí je vyprávěno utrpení strádání valné většiny československého národa nejprve pod nacistickým a následně pod komunistickým režimem. Není proto divu, že snímek přichází do kin prakticky v předvečer velkých oslav století svobody.

Film v celém průběhu střídá chvíle nespoutaného štěstí a radosti s okamžiky naprosté beznaděje a strachu, Vážné scény jsou doplňovány úsměvnými momenty, kterým je dobrým sluhou právě basketbal. Nakonec však budete z kina odcházet zřejmě smutní a zamyšlení. Ale právě to by mělo být u filmu končícího v roce 1952 účelem.

Basketbalisté a fanoušci hry pod bezednými koši si díky snímku připomenou dávné úspěchy, ze kterých tvůrci zcela po zásluze setřeli prach. Pro všechny ostatní je zde příběh velké lásky a kamarádství, které každodenně nahlodává diktatura. To je hned několik důvodů, proč si snímek nenechat ujít. Bystré oko basketbalového fanouška navíc na plátně odhalí několik známých tváří z ligových palubovek i televizní obrazovky.

Premiéra filmu Zlatý podraz je ve čtvrtek 25. října.

 

Zdroj: www.cbf.cz