Jindřich Frček 8. dubna oslaví 85. narozeniny

Extraliga žen

Jindřich Frček je nezapomenutelným a jedním z nejdůležitějších spolutvůrců a trenérů strakonické basketbalové historie. S basketbalem se seznámil na střední škole ve Vimperku a impulz pro jeho zlepšení ve Strakonicích čerpal od bratrance z Domažlic, kde se hrál výborný basketbal. Tuto hru si doslova zamiloval, rozuměl ji a vždy věděl, co nám chybí. Viděl vždy dopředu.

Protože nám chyběli vysocí hráči, tak Jindra přivedl pod naše koše vysoké hráče, pozdější naše opory Otu Maška, bratry Brücklery, Frantu Kovaříka, Pepu Jaroše a Pavla Dynuše.

Díky svému zájmu o hru vycítil, že musíme zvednout odbornost přípravy, proto přemluvil Vondřičku, když spolu začali trénovat novou generaci hochů a dívek, okolo ročníku 1942/45, aby se zúčastnili školení na trenéry B-třídy. Následující zlom v naší kvalitě vznikl také z jeho myšlenky.

V zápasech dokázal vnímat chyby, proto často jako divák o poločase zápasů přišel poradit, co by se mělo zkusit. Díky jeho citu pro hru to byly rady úspěšné.

Dokonce i dnes, i když to má jako divák složité, až pozoruhodně vidí naše chyby a je škoda, že jeho postřehy a připomínky neumíme využít.

Ve své vrozené skromnosti nikdy nečekal na poděkování, na chválu, ocenění, všechno vždy dělal pro naši hru.

Ale my basketbalisté mu dnes při jeho narozeninách děkujeme, i když se těžko hledají slova za to, co pro nás udělal a přejeme mu nadále hodně sil, aby se mohl těšit ze všeho, co jeho život naplňovalo.

Kromě basketbalu měl a dosud má další velikou vášeň, a tou jsou včely. Stará se o ně se stejným zaujetím a s velkou péčí, kterou vždy trénování basketbalu věnoval a stále ještě věnuje, i když už je řadu let trenérem ve výslužbě.

 

Miroslav Vondřička