České lvice do dvaceti let zachránily áčkovou divizi

České basketbalistky do dvaceti let nezvládly na domácím evropském šampionátu klíčové osmifinále. Svěřenkyně trenéra Kena Scalabroniho v obrovském dramatu nestačily na Italky 59:64 a čekají je zápasy o deváté až šestnácté místo.

Trenér znovu vsadil na osvědčenou základní pětku T. Vitulová, J. Pospíšilová, V. Voráčková, K. Šotolová a V. Šípová. Na Češkách byla patrná nervozita, přeci jen šlo o hodně a úvodní nervy trochu připomínaly první utkání na turnaji s Ruskem. Po dvou minutách vedly Italky 7:0, pak naštěstí prolomila české trápení kapitánka Tereza Vitulová. V dalším průběhu si české reprezentantky udržovaly mírný náskok. V poločase jsme odcházeli do šaten s čtyřbodovým polštářem. Rozuzlení tohoto dramatu přišlo až v poslední čtvrtině.

Češky dlouho nenechávaly Itálii otočit skóre až to vypadalo, že je domácí koš pro Italky zakletý, kouzlo však pominulo v tu nejhorší možnou chvíli. Itálie v poslední minutě srovnala na 59:59, následně se Veronika Šípová dopustila ztráty a rozehrávačka s č. 6        C. Verona otočila ze samostatného úniku skóre. Půl minuty před koncem bylo ještě dost času na obrat, a ještě o to víc, když se po oddechovém čase českého týmu ocitla ve výborné pozici na trojce Veronika Šípová. Čtvrtý úspěšný pokus z dálky jí tam ale nespadl a Lvice už musely faulovat. Český tým měl díky jedné minuté šestce soupeře ještě šanci, ale Pospíšilová se z dálky neprosadila a zklamané Češky smutně popadaly na palubovku. Smutný závěr prakticky všechny hráčky oplakaly, budou se však muset rychle zkoncentrovat, protože je ve čtvrtek čeká zápas pavouka o 9.-16. místo.

Ken Scalabroni (trenér ČR): „Jsme všichni obrovsky zklamaní. První poločas nabídl moc pěkný basketbal z obou stran a nedařilo se ani jedné z obran. Ve druhé půli to byla hlavně obrovská bitva a my jsme se prostě v nejdůležitějších chvílích nezachovali správně. Měli jsme několik hloupých ztrát a v tak vyrovnaných duelech tohle může rozhodovat. Měli jsme velkou šanci vyhrát a o to víc prohra bolí.“

Veronika Voráčková (hráčka ČR): „Horší závěr si nemůžeme představit. Tohle byl první veledůležitý zápas a nepovedl se nám. Italky jsou velmi kvalitní tým a bohužel se nám je nepodařilo setřást, i když jsme dlouho vedli. Ony by to stejně nevzdaly, jsou velmi bojovné a v závěru se jim to vyplatilo.“

Česká republika – Itálie 59:64 (12:20, 40:36, 50:49)
Žílová 13, Šípová 12, Vitulová 9, Pospíšilová a Šotolová po 7, Voráčková 5, Dudáčková 4, Brabencová 2, Galíčková, Rylichová, Sklenářová a Tomancová 0 – Verona 18, Orsili 14

Fauly: 18 – 9

Češky byly kvůli středečnímu neúspěchu nuceny přesunout se do skromnější arény Základní školy v Čapkově ulici, kde je také přivítala o něco menší návštěva, než fandila v předchozích dnech. Navíc v této hale v průběhu šampionátu kromě dnešního dopolední střelby vůbec netrénovaly. V úvodu důležitého zápasu jim to ale nevadilo, otevřely zápas úspěšnou trojkou Julie Pospíšilové a rychle vedly 7:0. Bělorusky čekaly na první koš tři minuty a po dalších dvou inkasovaných trojkách rychle prohrávaly dvouciferným rozdílem. V dalším průběhu si s chutí zahrála celá lavička a náskok se navýšil až na úctyhodných 30 bodů. České reprezentantky všem ukázaly, že v této skupině nemají co dělat.

V sobotu 10.8.2019 ve sportovní hale ZŠ Čapkova se od 18.00 hodin utkají o konečné 9.-12. místo v týmem Švédska.

Bělorusko – Česká republika 48:79 (12:22, 23:45, 36:63)
Masko 17, Kryzhanouskaya 7 – Voráčková 14, Brabencová 13, Sklenářová a Šípová po 9, Žílová 8, Šotolová 7, Dudáčková 6, Rylichová 4, Galíčková a Pospíšilová po 3, Tomancová 2, Vitulová 0
TH: 14/9 – 19/14
Trojky: 3 – 6
Doskoky: 34 – 54
Zisky: 9 – 12
Ztráty: 19 – 20
Asistence: 10 – 30
Fauly: 15 – 12